Firmy biją na alarm. Pracownicy nie zasługują na tak duże podwyżki płac?

Nawet duże, bogate firmy z branży IT przyznają, że nie dadzą rady dalej zwiększać budżetów płacowych. Od pewnego czasu pogłębia się nierównowaga między wzrostem wynagrodzeń i wydajnością pracy, szczególnie w przypadku najsłabiej zarabiających. Gospodarka prawie się zatrzymała, ale podwyżki są kilkunastoprocentowe. Eksperci przewidują, że taki stan nie może się długo utrzymywać.

  • Według głównego ekonomisty Pracodawców RP wzrost płac powyżej wzrostu wydajności pracy osłabia konkurencyjność polskiej gospodarki
  • Polska jeszcze nie utraciła swojego koronnego atutu na tle krajów Zachodu, ale dla mniejszych przedsiębiorców sytuacja jest poważna
  • Eksperci wskazują, jaki jest wieloletni potencjał wzrostu wydajności pracy i co stanie się z wynagrodzeniami

Polscy przedsiębiorcy od dłuższego czasu mocno narzekają na wzrost kosztów działalności, wynikający m.in. z cen energii. Teraz coraz częściej podnoszona jest też kwestia presji płacowej, o której mniej lub bardziej otwarcie mówią prezesi największych firm.

Pod koniec kwietnia głośnym echem odbiła się wypowiedź prezesa Comarchu, czyli jednej z największych polskich spółek informatycznych. Prof. Janusz Filipiak przyznał, że największym wyzwaniem w branży jest presja płacowa.

— Moim problemem jest, że każdą taką wypowiedź czytają pracownicy, ale nie damy rady dalej zwiększać budżetu płacowego. Pracownicy muszą to zrozumieć — powiedział Filipiak. — To nie jest tak, że mamy kłopot z przychodami, ponieważ te rosną, ale presja płacowa jest tak duża, że nie możemy jej sprostać, a budżet nie jest z gumy.

Wśród wielu pracodawców można usłyszeć, że płace rosną nieproporcjonalnie szybko do wzrostu wydajności pracy i tym samym Polska traci swój koronny atut w walce o inwestycje z innymi krajami.

Nierównowaga w płacach i pracy

Zweryfikowaliśmy tę tezę. Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, wskazują, że aż tak źle nie jest. Jednocześnie ostrzegają, że sygnały przekazywane przez przedsiębiorców nie powinny być ignorowane, bo sytuacja faktycznie nie jest łatwa i jest zagrożenie, że sytuacja wymknie się spod kontroli.

Wzrost płac powyżej wzrostu wydajności pracy osłabia naszą konkurencyjność — przyznaje w rozmowie z Business Insiderem Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. — W pewnym momencie może to spowodować, że gospodarka siądzie — ostrzega.

Zauważa, że w ostatnim czasie w Polsce mamy bardzo trudną sytuację i nierównowagę płac i wydajności. Ekonomista wskazuje, że pieniądze z podatków w większym stopniu idą na konsumpcję i tym też napędzane są dochody ludności, a jednocześnie zaniedbywane są inwestycje.

Jak wyglądają konkretne liczby? Kwestia pomiaru wzrostu wydajności pracy nie jest taka oczywista, ale najczęściej do analizy sytuacji w skali całego kraju przyjmuje się wskaźnik wzrostu PKB. Ciekawie wyglądały statystyki rok temu. W pierwszym kwartale 2022 r., gdy PKB Polski zwyżkował o blisko 9 proc. rok do roku, przeciętne wynagrodzenie rosło w tempie 9-12 proc.

Można się zastanawiać nad strukturą tamtego wzrostu gospodarczego, gdzie dużą rolę odgrywał wzrost zapasów, a nie np. inwestycje, ale relacja dynamiki płac i PKB miała jakieś uzasadnienie.

Marcin Klucznik, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), pytany przez Business Insidera o relację między płacami i wydajnością, wskazuje, że w długim horyzoncie czasu optymalny jest wzrost płac przekraczający dynamikę PKB o około 2-2,5 pkt proc., czyli tyle, ile wynosi cel inflacyjny.

Najmniej zarabiający, najlepiej pracujący?

Tymczasem w pierwszym kwartale 2023 r. prognozy ekonomistów sugerują spadek dynamiki PKB do około 1 proc. Równocześnie średnia krajowa była wyższa o 12-14 proc. — To fatalna relacja zarobków do wydajności pracy, która w zasadzie się zatrzymała — podkreśla Kamil Sobolewski.

W 2022 r. nastała duża nierównowaga w dynamice wzrostu płac i PKB.

W 2022 r. nastała duża nierównowaga w dynamice wzrostu płac i PKB. | tradingeconomics.com

Jeszcze większy wzrost płac i zarazem nierównowagi nastąpił w przypadku najmniej zarabiających. Płaca minimalna od stycznia jest o 16 proc. wyższa niż rok wcześniej, a od czerwca, po kolejnej ustawowej podwyżce, przeskok będzie już prawie 20-proc.

— Lata 2016-2022 były okresem niskiej inflacji, wtedy ceny urosły w sumie o około 20 proc. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie podskoczyło o jakieś 40 proc., a płaca minimalna o 60 proc. Te 40-proc. podwyżki można uzasadnić, bo odzwierciedlała wzrost wydajności. Ma się on jednak nijak do płacy minimalnej — ocenia ekonomista Pracodawców RP.

Kiedy wróci równowaga płac i wydajności?

Pracownicy się cieszą z podwyżek, ale czy może mieć to negatywne konsekwencje dla gospodarki? Zdaniem Marcina Klucznika w dłuższej perspektywie to nie będzie duży problem.

— Te zmiany podlegają cyklom. To, że mamy teraz znacznie większy wzrost płac od wydajności, jest efektem nadzwyczajnie wysokiej inflacji. Oczywiście będzie wpływać na wyniki gospodarki, która musi stawić czoła dużemu spowolnieniu, ale w miarę spadku inflacji, nominalny wzrost wynagrodzeń wyhamuje — tłumaczy ekonomista PIE.

Zwraca uwagę, że dla samych pracodawców obniżenie dynamiki wzrostu płac np. poniżej tempa wzrostu wydajności też nie byłoby korzystne. Gdyby tak się stało, mielibyśmy do czynienia z deflacją. Zaznacza, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Polska gospodarka jest obecnie w trudnej sytuacji. Nie są to “normalne” czasy. Sytuacja powinna unormować się w kolejnych latach. Czołowe instytucje międzynarodowe widzą w naszym kraju duże rezerwy produktywności. Komisja Europejska szacuje, że potencjalny wzrost PKB w dłuższym terminie powinien utrzymywać się w okolicach 3,1 proc. Podobnie ocenia nas Międzynarodowy Fundusz Walutowy (3,3 proc.). Większy optymizm bije z prognoz Banku Światowego (4 proc.).

Gdy inflacja będzie opanowana, powrót dynamiki wzrostu wynagrodzeń do poziomów 4-7 proc. (z wielu lat poprzedzających pandemię), wpisywałby się w “normalność”.

Polska mniej konkurencyjna?

Wracając do tezy z początku: czy Polska traci swój koronny atut, jakim była wysoka wydajność przy względnie niskich kosztach? Eksperci przyznają, że te proporcje są trochę inne, ale dalej jesteśmy atrakcyjnym krajem pod tym względem.

Koszty pracy w Polsce są trzy, czterokrotnie niższe. Gdyby wydajność zmniejszyła się równie mocno, to może stracilibyśmy atut, ale nie jest aż tak źle — zaznacza Kamil Sobolewski.

Zauważa, że Polska ciągle jest krajem, który przyciąga m.in. korporacje, którym zależy na ludziach z wyższym wykształceniem, którzy chętnie pracują za biurkiem przy laptopie. Są tu łatwo dostępni.

Także Marcin Klucznik podkreśla, że dla firm zagranicznych koszt pracy liczy się w euro, więc nawet ostatni wzrost wynagrodzeń jest z punktu widzenia takiego pracodawcy częściowo niwelowany osłabieniem złotego.

Ciągle jesteśmy konkurencyjni względem Zachodu. Nie tylko kosztami rywalizujemy. Wiele firm lokuje u nas fabryki ze względów geograficznych. Nie widać spadku napływających inwestycji zagranicznych. Polacy są dobrymi pracownikami, infrastruktura też działa na naszą korzyść — ocenia ekonomista PIE.

W ostatnim czasie inwestycje w Polsce ogłaszał m.in. Mercedes (fabryka w Jaworze), Microsoft (centrum przetwarzania danych w chmurze), Daikin z Japonii (fabryka pod Łodzią) czy PepsiCo (zakład pod Wrocławiem). A lista jest znacznie dłuższa.

Autor: Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska

źródło/foto: businessinsider.com.pl/