5 najbardziej pożadanych dotacji

Oto najbardziej wyczekiwane tegoroczne szanse na dofinansowanie. Te konkursy budzą największe zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

2013 to rok, który kończy obecną siedmioletnią perspektywę budżetową — i jednocześnie ostatni dzwonek, aby zdobyć unijne dotacje. W przyszłym roku konkursów i dofinansowania do wzięcia już nie będzie — przedsiębiorcy skupią się na rozliczeniach trwających projektów, a urzędnicy będą się głowili nad przygotowaniami naborów z puli kolejnej unijnej siedmiolatki.

Konkursy ruszą jednak najwcześniej pod koniec 2014 r. Co ważne, w budżecie na przyszłe lata dotacji będzie znacznie mniej niż obecnie — bezzwrotne dofinansowanie w dużej części zastąpi wsparcie, które trzeba będzie oddać, a więc pożyczki i kredyty. Tym bardziej warto poznać ostatnie okazje na złapanie grantów.

Z oferty dostępnej w tym roku wybraliśmy pięć najbardziej pożądanych form wsparcia — czyli dotacji, które są najbardziej oczekiwane przez przedsiębiorców. W tych konkursach można spodziewać się lawiny wniosków i prawdziwego oblężenia instytucji przyjmujących wnioski. Przyczyny są różne — niektóre z programów wracają po kilku latach przerwy, w innych po sugestiach przedsiębiorców warunki przyznawania wsparcia zostały zmienione i teraz łatwiej jest starać się o dotacje.

W naszym subiektywnym zestawieniu znalazł się także program dofinansowania z krajowego budżetu, który jest równie atrakcyjny, jak te unijne. Prezentowane instrumenty wspierają diametralnie różną działalność i są skierowane do różnych przedsiębiorców, więc nie sposób ich ze sobą porównywać. Dlatego kolejność przedstawionych dotacji nie ma znaczenia — najgorętszą piątkę podajemy w porządku alfabetycznym, a właściwie numerycznym.

4.4 POIG:

Wielki powrót dotacyjnego hitu

Działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) było jednym z największych przebojów. Do tej pory umowy na dofinansowanie zostały podpisane z ponad 380 firmami, jednak wielu przedsiębiorców mogło już o nim zapomnieć, bo od ostatniego naboru niebawem miną już… trzy lata. Teraz szykuje się wielki powrót. W najbliższym konkursie można będzie zawalczyć o dotacje na nowe technologie, których efektem ma być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów i usług. Warunek — mogą być stosowane na świecie nie dłużej niż 3 lata. Szczegóły konkursu zostaną ogłoszone 24 kwietnia, a nabór wniosków będzie prowadzony od 15 maja do 5 czerwca. Działanie ma być lekko zmodyfikowane, choć i tak można spodziewać się lawiny wniosków. Maksymalne wsparcie to 40 mln zł.

6.1 POIG:

Na podbój nowych rynków

Nie ma instrumentu, w którym w ubiegłym roku PARP zawarłaby z przedsiębiorcami więcej umów o dotacje. Działanie 6.1 POIG, czyli „Paszport do eksportu”, wspomogło 768 firm. Daje pieniądze na działania związane z wchodzeniem na rynki zagraniczne i promocją, m.in. na targach i misjach gospodarczych. Każda mikro-, mała i średnia firma może dostać 200 tys. zł dotacji. Główne ograniczenie dla wnioskodawców: udział eksportu firmy w całkowitej sprzedaży w ostatnim roku obrotowym nie może przekraczać 30 proc. Z konkursu na konkurs widać coraz większe zainteresowanie tym instrumentem wśród przedsiębiorców. Organizatorzy mają nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana — w 2013 r. planowany jest jeden konkurs, który odbędzie się jeszcze w tym półroczu. Dokładny termin ani budżet nie jest jeszcze znany.

8.1 POIG:

Ostra selekcja nie odstrasza

To działanie, w którym największa liczba wniosków ląduje w koszu, choć i tak w każdym kolejnym naborze w szranki o dotacje stają setki przedsiębiorców. W ostatnim konkursie, który zakończył się w grudniu, złożono rekordową od trzech lat liczbę aż 1221 wniosków. Dotacje dostaje średnio tylko 15 proc. składających wnioski — głównie przez błędy w przygotowanych projektach. W tym roku firmy będą miały trzy szanse na pieniądze: w lutym, maju i lipcu. Dofinansowanie można dostać na przedsięwzięcia polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną (tzw. e-biznesy). Dotacje czekają na mikro- i małe przedsiębiorstwa działające nie dłużej niż dwa lata. Do podziału jest ok. 300 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy mają mniej niż 27 lat, będą mogli starać się o nawet 560 tys. zł wsparcia, natomiast starsi — o 70 tys. zł mniej.

Źródło: http://firma.pb.pl/3000727,33108,top-5-najbardziej-pozadanych-dotacji