Niższy CIT i jednolite stawki VAT. Ministerstwo Finansów ogłasza zmiany w podatkach

Minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z “Rzeczpospolitą” ujawniła plan uproszczenia podatków. Zniknąć mają deklaracje VAT, a stawki tego podatku zostaną ujednolicone. Niższy będzie także CIT dla małych spółek, który wyniesie 9 proc.

Minister Czerwińska zaznaczyła, że rząd zamierza odejść od pośrednictwa Głównego Urzędu Statystycznego w klasyfikacji towarów do celów podatkowych. Polska zrezygnuje w tym kontekście również z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zacznie polegać na CN, czyli nomenklaturze scalonej.

Stawki VAT mają przez to zostać zrównane w głównej mierze w dół. – Przykładowo chcemy, aby wszystkie owoce były obciążone 5 proc. VAT – zaznacza minister Teresa Czerwińska i dodaje, że ministerstwo liczy na wprowadzenie zmian w 2019 roku.

Niższe podatki i ulgi

Podwyższony zostać ma limit przychodów dla małych podatników. Do tej pory wynosił on 1,2 mln euro. Zmiany zakładają podwyższenie go do 2 mln euro. Ministerstwo chce zrezygnować z konieczności składania formularza CIT-VC.

Powstać ma również specjalna ulga dla przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

Łatwiej ma być również osobom zarabiającym na najmie, a także tym chcącym skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Ważna zmiana dotyczy spadków. Obecnie sprzedaż nieruchomości przez spadkobiercę zwolniona jest z podatku dopiero po 5 latach od przejęcia domu czy mieszkania. Ministerstwo proponuje, by ulga liczona była od czasu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Ministerstwo planuje też zmienić zasady rozliczania firmowych aut w PIT/CIT. – Wszystkie wydatki na samochód osobowy wrzucą w koszty tylko ci, którzy prowadzą szczegółową ewidencję jego przejazdów – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Pozostali będą mogli rozliczyć tylko połowę wydatków, np. na paliwo czy remonty. To może uderzyć finansowo w przedsiębiorców.

Więcej ułatwień dotyczy też podatków od nieruchomości, rolnego oraz leśnego.

źródło: http://www.kupiec.org.pl/

foto: http://ksiegowosc.infor.pl/