Opłaty za torby foliowe. Nowe przepisy od 1 września 2019 roku

Za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić. Nowe, ostrzejsze przepisy będą obowiązywać od 1 września – przypomniał w wywiadzie dla “Jedynki” Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Nowe przepisy to konieczność w obliczu obchodzenia obecnych przepisów przez sklepy. Te bowiem wydawały klientom torby “cięższe” – nieobjęte opłatą recyklingową.

– Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy – przyznał minister, mówiąc o przepisach obowiązujących od 2018 r. – Stąd decyzja, aby objąć wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów opłatami, żeby rzeczywiście zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek, by wreszcie używano toreb wielokrotnego użytku na zakupy – tłumaczył Kowalczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Za każdą torbę foliową będziemy płacić. – Od 1 września za każdą torebkę foliową, z wyjątkiem tak zwanych zrywek, będziemy płacili 20 groszy plus VAT – powiedział minister. I dodał: – Mam nadzieję, że każdy będzie powoli rezygnował z używania foliówek.

– Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku – od dawna apeluje minister Kowalczyk .

Przepis o opłacie recyklinowej dotyczący sprzedawanych w sklepach toreb foliowych i plastikowych obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Ustawa nie przyniosła jednak oczekiwanego rezultatu , ponieważ sieci handlowe znalazły sposób na jej obejście. Zaczęły produkować grubsze siatki, od których podatku już nie ma. Biorą za nie więcej pieniędzy od klientów, a ci myślą, że opłata to efekt działań rządu.

W efekcie wprowadzono zmiany w ustawie. Opłacie mają podlegać wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach – poza “zrywkami”.

Źródło: East News