Prezydent podpisał ustawę o VAT. Kasy fiskalne online zaczną działać

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Przedsiębiorcy na wymianę urządzeń będą mieli czas do końca 2022 roku.

Stosowanie kas fiskanych online ma pomóc ograniczyć szarą strefę. Kasy starego typu powoli będą wygaszane.

W sumie do 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy mają pracować na wirtualnych kasach fiskalnych, które automatycznie będą przekazywać dane do systemu teleinformatycznego, a więc i do Krajowej Administracji Skarbowej – informuje PAP.

Podpis prezydenta oznacza, że ustawa po okresie vacatio legis zacznie obowiązywać. Kasy online ma bowiem wprowadzić właśnie nowelizacja ustawy o VAT.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że w pierwszyn roku kasy online przyniosą 296 mln zł, a w ciągu 10 lat – 10,5 mld zł.

Jak pisaliśmy w money.pl, w pierwszej kolejności będą musieli nabyć je właściciele warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych oraz sprzedawcy paliw. Kasy online maja się znaleźć także m.in. w zakładach fryzjerskich kosmetycznych, gabinetach lekarskich i stomatologicznych, kancelariach prawnych. Mają z nich korzystać także budowlańcy. Później również gastronomia i sezonowa agroturystyka.

Ministerstwo Finansów przewidziało zwroty za jej zakup w wysokości nawet 90 proc. kosztów, ale nie więcej jak 700 zł.

Nie wszyscy się jednak na zwroty załapią. Jak wynika z uzasadnienia do projektu opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, “odliczenie będzie przysługiwało tylko dla kas online, które zostały zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży”.

Natomiast odliczenie kwoty wydanej na zakup nie będzie przysługiwało w przypadku zakupu pozostałych rodzajów kas”. Na zwrot nie mogą liczyć firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online, a które nie muszą tego robić. Jak tłumaczy resort finansów związane jest to z ograniczeniami budżetu.

źródło: msp.money.pl

foto: sklep.polcomp-tech.pl