Szczyt inflacji dopiero przed nami, raty kredytów będą jeszcze rosnąć. Mamy wyliczenia

Uporczywa inflacja powoduje, że Rada Polityki Pieniężnej będzie znowu podnieść stopy procentowe. To poskutkuje wzrostem rat płaconych przez klientów spłacających kredyty mieszkaniowe. Przedstawiamy kalkulacje zwiększenia rat w zależności od skali podwyżki stóp.

Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu zaskoczyła, podnosząc stopy procentowe aż o 1 pkt proc., do obowiązujących obecnie 4,5 proc. W trwającym od października cyklu zacieśniania była to już siódma podwyżka. Większość ekonomistów spodziewa się, że i w czwartek RPP podniesie stopę referencyjną o 1 pkt proc., do 5,5 proc. Ostatni raz taki poziom w Polsce mieliśmy pod koniec 2008 r., gdy rozkręcał się globalny kryzys finansowy.

Ceny i wynagrodzenia rosną, popyt i rynek pracy pozostają silne

Za skokową podwyżką stóp przemawia wysoka inflacja. W kwietniu wyniosła 12,3 proc. rok do roku, czyli przebiła prognozy. To najwyższy poziom od 24 lat. Tak wysoki odczyt wywindowały drożejące paliwa, energia i żywność. Jednak uporczywie wysoka jest także inflacja bazowa, czyli wskaźnik po wyłączeniu cen energii, paliw i żywności. Obrazuje on dynamikę cen, na które RPP ma większy wpływ. Istotną informacją jest także to, że rynek pracy jest silny, bezrobocie niskie a wzrost wynagrodzeń dotrzymuje kroku inflacji, co z punktu widzenia NBP nie jest najlepszą informacją, bo wskazuje na wciąż silny popyt, który możliwy jest dzięki podwyżkom: pracownicy, widząc wszechobecny wzrost cen, żądają podwyżek. To początki spirali płacowo-cenowej.

Według ekonomistów Credit Agricole Banku Polska stopa referencyjna w połowie roku dotrze do 6,5 proc. i będzie to szczyt w tym cyklu.
Według ekonomistów Credit Agricole Banku Polska stopa referencyjna w połowie roku dotrze do 6,5 proc. i będzie to szczyt w tym cyklu.

– Oczywiście RPP nie podejmuje decyzje na podstawie bieżącej inflacji, ale kieruje się głównie prognozami. Przy niskim bezrobociu, rozpędzonej gospodarce i wysokiej dynamice płac skoki cen zagrażają ugruntowaniu się przekonania, że ceny dalej będą ostro rosnąć. Stąd już tylko o krok do rozkręcenia się niebezpiecznej spirali płac i cen, czemu władze monetarne muszą zdecydowanie przeciwdziałać, by nie dopuścić do utrwalenia się wysokiej dynamiki cen – argumentuje Bartosz Sawicki, analityk serwisu Cinkciarz.pl.

Ekonomiści Credit Agricole oczekują czwartkowej podwyżki stóp o 1 pkt proc. Wsparciem dla takiego scenariusza jest znacząco wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w kwietniu oraz lepsze od prognoz marcowe dane z realnej sfery gospodarki. Niektórzy członkowie RPP w ostatnim czasie opowiedzieli się za podwyżką na majowym posiedzeniu właśnie o 1 pkt proc.

Taka decyzja byłaby spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji

– ocenili ekonomiści Credit Agricole. Zrewidowali swoją prognozę stóp w Polsce, teraz oczekują, że RPP na posiedzeniach w czerwcu i lipcu poniesie stopę referencyjną po 0,5 pkt proc. i zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej ze stopą referencyjną na poziomie 6,5 proc. To jedna z niższych prognoz na rynku, pojawiają się bowiem szacunki, że stawka ta wzrośnie do ponad 7 proc.

Wzrostu stóp w czwartek o 1 pkt proc. spodziewają się także ekonomiści PKO BP. “W naszej ocenie obecna funkcja reakcji NBP oznacza, że stopy będą podnoszone, dopóki bieżąca inflacja będzie rosnąć (czyli zapewne do lipca)” – napisali w raporcie.

Stopy procentowe rosną, kredyty drożeją

Rosnąca stawka referencyjna to także zwyżki wskaźników WIBOR, które stanowią podstawę oprocentowania 98 proc. spośród około 2,1 mln kredytów mieszkaniowych w Polsce. To rynkowe stawki, które już uwzględniają wzrost kosztu pieniądza, więc czwartkowa decyzja RPP nie spowoduje skokowego ich wzrostu. WIBOR mocno rósł już wcześniej, odrywając się od stawki referencyjnej, bo rynek oczekiwał dalszych podwyżek stóp w obliczu przyśpieszającej inflacji, w tym wysokiej bazowej.

Teraz stawka WIBOR 3M wynosi już 6,15 proc. w porównaniu z 0,2 proc. we wrześniu 2021 r., zanim rozpoczął się cykl podwyżek stóp. W przeszłości zwykle wskaźnik ten był o 0,2 pkt proc. wyższy od stawki referencyjnej, więc jeśli urośnie ona do 6,5 proc., WIBOR 3M powinien wynosić około 6,7 proc. (zakładając, że rynek będzie zakładał stabilizację stóp w kolejnych miesiącach).

Osoba spłacająca hipotekę musi liczyć się ze dwukrotnym wzrostem raty w porównaniu do czasów sprzed podwyżek stóp.
Osoba spłacająca hipotekę musi liczyć się ze dwukrotnym wzrostem raty w porównaniu do czasów sprzed podwyżek stóp.

Najpierw przyjrzyjmy się kredytowi na 300 tys. zł. Biorąc pod uwagę obecny WIBOR 3M, wynoszący 6,15 proc., miesięczna rata naszego modelowego kredytu wynosi już 2230 zł. Oznacza to wzrost aż o 1090 zł (czyli o 95 proc.) wobec stanu z września, gdy stopy były niemal zerowe. W skali roku oznacza to wydatek wyższy o 13 tys. zł. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii rata takiego kredytu wynosiłaby 1380 zł, czyli teraz jest wyższa o 850 zł (60 proc.). Gdyby spełniły się bardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów i WIBOR dotarł do 7 proc. albo 7,5 proc., wtedy rata kredytu podskoczyłaby do odpowiednio 2410 zł i 2520 zł.

Im nowszy kredyt i większy kapitał, tym wyższa "wrażliwość" na wzrost rat po podwyżkach stóp i stawek WIBOR. Starsze i spłacane od lat kredyty są mniej podatne na wzrost kosztu pieniądza.
Im nowszy kredyt i większy kapitał, tym wyższa “wrażliwość” na wzrost rat po podwyżkach stóp i stawek WIBOR. Starsze i spłacane od lat kredyty są mniej podatne na wzrost kosztu pieniądza.

W przypadku mieszkaniowego kredytu na 500 tys. zł procentowe wzrosty rat są podobne, ale kwoty nominalne dużo wyższe. Uwzględniając obecną stawkę WIBOR 3M, rata takiej hipoteki to 3720 zł. Oznacza to dwukrotny wzrost, aż o ponad 1800 zł miesięcznie w porównaniu do czasów z pandemii, więc rocznie to wydatek większy o blisko 22 tys. zł. Rata takiego kredytu przed cięciami stóp z powodu COVID-19 wynosiła mniej więcej 2300 zł. Wzrost WIBOR 3M do 7 proc. i 7,5 proc. oznaczałby ratę rzędu odpowiednio 4020 zł i 4200 zł.

foto/źródło:businessinsider.com.pl/