Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek. Dotknie wszystkich pracowników

Od teraz nawet w biurowym open space, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba chodzić w masce. Od soboty, 28 listopada rozszerzył się bowiem obowiązek zasłaniania ust i nosa na wszystkie pomieszczenia, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, wykonując służbowe obowiązki.

  • Nowy obowiązek wszedł w życie w sobotę, 28 listopada
  • Do tej pory pracownicy mogli nie nosić maski, powołując się na wyjątek związany z “wykonywaniem czynności służbowych”
  • Od teraz nie będzie to możliwe, a obowiązek dotyczy nawet firmowej kuchni czy kantyny
  • Eksperci uważają, że w takiej formie zapis to “bubel prawny”

Tym samym obowiązek noszenia maski będzie działał nie tylko w zatłoczonym biurze, ale nawet firmowej kuchni. Według serwisu prawo.plod rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, “wyjątków nie ma”. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu z 26 listopada.

Od teraz w masce w biurze i firmowej kuchni czy kantynie

Nowy obowiązek dotyczy nie tylko biur i ogólnie zakładów pracy, ale także budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Wcześniejsza wersja rozporządzenia zakładała, że maskę musiały bezdyskusyjnie nosić tylko osoby “wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania” – pisze prawo.pl. Pracownicy w biurach mogli zaś nie zasłaniać ust i nosa, powołując się na wyjątek związany z “wykonywaniem czynności służbowych“. Teraz nie będzie to już możliwe.

Według cytowanego przez prawo.pl eksperta od ochrony danych Piotra Lejzy, w ten sposób skonstruowane przepisy to bubel prawny. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem, pracownicy będą musieli nosić maski nawet w kuchni czy firmowej kantynie, gdzie przecież spożywa się posiłki. Zarazem niemożliwe staje się spożywanie posiłku przy swoim biurku np. w przestrzeni open space.

Teoretycznie więc wymagałoby to, żeby pracownicy w czasie spożywania posiłku w pomieszczeniu do tego przeznaczonym byli sami, co jest w przypadku dużych firm raczej mało prawdopodobne. Jak wyjaśnia Lejza, przy tym rozporządzenie uwzględnia wyjątek od obowiązku noszenia maski podczas spożywania posiłków w pociągach, ale już w biurach – nie. Eksperci cytowani przez portal apelują do ustawodawcy, by uwzględnił uchylenie od obowiązku zasłaniania ust i nosa osoby spożywające posiłki w pracy.

źródło: businessinsider.com.pl

foto: alablaboratoria.pl