Wysokie prawdopodobieństwo na obniżkę VAT do zera na żywność – mówi premier

Jest wysokie prawdopodobieństwo na obniżkę stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do zera od lutego – powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Obniżony VAT miałby zostać wprowadzony “na co najmniej pół roku VAT na podstawowe produkty żywnościowe” – powiedział premier.

Przedstawiciele rządu informowali wcześniej, że złożyli do Komisji Europejskiej wniosek o obniżkę stawki VAT na żywność do zera.

Premier przypomniał też na konferencji prasowe, że od 20 stycznia działa obniżony VAT na akcyzę na paliwa. – Na pylonach stacji benzynowych powinniśmy zobaczyć już pierwsze obniżki cen paliw – mówił premier.

Zerowy VAT na żywność. Co na to Unia?

Źródła stacji RMF w Komisji Europejskiej uważają jednak, “że aktualna legislacja UE dotycząca VAT nie zezwala na stosowanie stawki zerowej VAT na żywność”. Rozmówcy RMF przypominają, że Polska zgodnie z obowiązująca teraz dyrektywą może stosować obniżoną, 5-procentową stawkę VAT na żywność. Natomiast po ostatecznym przyjęciu dyrektywy reformującej stawki VAT Polska będzie mogła wprowadzić zerową stawkę. Ma to być jednak możliwe prawdopodobnie dopiero w połowie 2022 r.

źródło/foto: businessinsider.com.pl/